Gospodovo oznanjenje (25.3.)

Gospodovo oznanjenje je Gospodov in Marijin praznik. Slavimo Kristusovo učlovečenje in Marijin pristanek da se Kristus učloveči pod njenim srcem.

Praznik oznanjenja je bil najprej v vzhodni Cerkvi. Od tam je prišel v bo bogoslužje v Galiji in Španiji, vendar ne pred 7. stoletjem. Imel je različna imena in datume Najprej so ga imenovali Gospodovo oznanjenje, nato oznanjenje Gospodovega učlovečenja, učlovečenje našega Gospoda Jezusa Kristusa. V Španijo pa je več cerkva iz njega napravilo praznik Marijinega deviškega Božjega materinstva.

Že v začetku je bil 25. marca, saj je tesno povezan s praznikom Gospodovega rojstva - božičem, ki je 25. decembra. Vendar je vprašanje, kateri datum je bil izhodišče za drugega. Nekateri zgodovinarji namreč mislijo, da je izhodišče oznanjenje, ne božič.